Skip to main content

Billardklubben Frem kan nu bryste sig over at have genvundet Dansk Mesterskab for Keglebillard i den forgangne weekend i Aars Billardklub. Det lykkedes Kent R. Erichsen at genvinde mesterskabet efter 9 års pause.

Stort tillykke til både Kent og klubben. Det er dermed anden gang, at Kent har vundet det danske mesterskab i individuelt. Første gang var i 2014 i Skagen.

DDBU skriver følgende:
På Herresiden måtte Johnny Hansen overlade Keglebillardtronen til Kent R. Erichsen – efter først at være blevet slået overraskende ud af Kai H. Jensen i semifinalen. Johnny var ellers topseedet og helt opsat på sin 9. titel i individuelt DM. Kai spillede imidlertid noget af sit absolut bedste billard, og fik lukket i 3 indgange. Det var en del bedre end tidligere på weekenden, hvor det var blevet til en meget kneben sejr imod Tino Ishøj, og et nederlag til Kent R. Erichsen i puljespillet.

Sebastian Hedengran trodsede bookmakerne og havde, via en sejr imod Henrik Søndergaard, spillet sig i semifinalen imod Kent R. Erichsen. Det blev en noget nervøs semifinale, og Sebastian fandt aldrig sit spil i weekenden, men ender alligevel på en flot 4. plads, hvilket er mere end godkendt af den forholdsvis unge spiller.

Finalen mellem Kent Erichsen og Kai H. Jensen blev en spændende og velspillet dyst, hvor begge spillere så ud til at kunne gå hele vejen. Kent trak dog det længste strå og kan nu for anden gang i sin karriere (første gang 2013-2014) kalde sig Dansk Mester i Keglebillard. Kent endte med et totalsnit på 160 for 6 kampe, mens Kai endte på et totalsnit på 133 for sine 6 kampe. Nogen husker måske den dramatiske afslutning på DM-finalen fra 1987, som ligger på Youtube hvor den kan genses. Her var Kai sølle to point fra at vinde DM-titlen. Det var Kai’s første finale i år siden 1987, så smerten var stor, da han satte en hvid bal ind mellem 2 kegler uden at vælte noget. Det blev hans sidste stød ved dette års mesterskaber, da Kent slukker matchen med en serie på 388 point i 3 indgange. De 2 spillere har dermed stået over for hinanden ikke mindre end 6 gange i denne sæson, hvor Kent har taget sejren 5 gange.

Stævnet havde 3 debutanter med i år, hvilket bestemt ikke er normalt. Men det var dog ikke nye spillere, men spillere som i år omsider lykkedes med at kvalificere sig. Stævne gennemsnittet blev flot, så der var mange gode kampe undervejs.

Gense årets finale her