NYHEDSBREV 30 - Billardresultater m. m.

ELITEDIVISIONEN – keglebillard

I slutspillet hvor fire hold deltager, Bristol, Odense, Vejby BK, BK Sorana, Sorø og BK Frem, Sluttede BK Frem, for nok tredje gang, på tredjepladsen. – Bristol vandt dette års DM, nr. to blev Vejby BK og nr. fire BK Sorana. – Det blev nogle oplevelsesrige kampe – set fra BK Frems side. – I kampen mod Bristol lukkede Johnny Hanen i kun en indgang til de 800 points mod Kent Erichsen der målte notere et 0 i tabellen. – I kampen mod Vejby var det Per Jensen der fik et ”æg” idet hans modstander lukkede i første indgang. – I sidste kamp, mod Sorana blev det uafgjort 4-4, hvor Per Jensen og Allan Kjærsgaard vandt deres kamp, og Kent Erichsen tabte med kun 41,41 i snit og Poul Arne Aagaard tabte med 123,66 i snit.

SERIE 3 – keglebillard

 

Det blev et nederlag på 2-6 til BK Frem i deres sidste kamp, og de sluttede på 5. pladsen i deres pulje, med 11 matchpoints.- Det blev Laila Kristensen der hev sæsonens sidste points hjem, ved at vinde sin kamp med 5,65 i snit. – Kurt Toft tabte med 9,41 i snit, Pernille med 6,40 i snit og Henriette Wagner tabte med 2,77 i snit.

OLD BOYS keglebillard

Her spilles til handicapdistancer

I slutspillets 2. runde var BK Frem 2 en tur i Horsens, hvor de spillede uafgjort 4-4, mod Klub 10, og er dermed videre til 3. runde, på bedste scoreprocent, hvor BK Frem havde 12,43 mod 6,68 til Klub 10. hvor modstanderne denne gang er Esbjerg BK.

Det blev en forrygende kamp, Leif Jensen scorede ikke mindre end tre serier på over 100 points, den højeste spå 152, og vinder med 51,27 i snit – meget meget flot, og Leif Buch spillede en rigtig god kamp med 10,76 i snit. – Harry Dahl tabte meget knebent, og tabte med kun 14 points, og 7,56 i snit, og Henning Poulsen tabte med 2,58 i snit.

BONUSTURNERINGEN Keglebillard

Her spilles til handicapdistancer

I 3. runde af turneringen var BK Frem 1 en tur i Børkop, hvor de vandt 6-2. – Knud Nissen vandt med 12,47 i snit, Kurt Toft med 8,66 i snit og Bent Lind vandt med 5,43 i  snit. – Laila Kristensen kunne denne dag slet ikke stå distancen, og tabte med 1,82 i snit.

         Indsendt 5. april 2019 af Harry Dahl – 21 72 90 50

   

Login  

   

Lokal TV  

Ksport top1
Canal6000
Billard TV
   
© Billardklubben Frem