NYHEDSBREV 15 - Billardresultater m. m.

1. DIVISION 3 bande carambole

Det blev et 2-6 nederlag til BK Frem, på hjemmebane, mod Børkop BK. Knud Boysen stod for den enlige sejr ved at vinde 32-25 med 0,744 i snit. – Heine Bladt, Thomas Hansen og Kennet Kristensen tabte deres kampe.

 

2.DIVISION – keglebillard

Her tabte BK Frem 2-6, på hjemmebane, mod Ørbæk BK. – Ejner Holm Iversen vandt sin kamp, og reddede holdet fra et ”æg”, han vandt 600-432 med 26,08 i snit. – Niels Øland, Kim Jensen og Jørgen Paulsen tabte alle, deres kampe.

 

SERIE 1 – keglebillard

Det gik ad h….. til mod Juelsminde hvor BK Frem tabte 2-6. – Knud Boysen reddede holdet fra et ”æg” ved at vinde sin kamp 400-222 med 22,22 i snit. Leif Jensen, Knud Nissen og Harrry Dahl tabte deres kampe.

 

SERIE 3 – keglebillard

Her spilles til handicapdistance

Her tabte BK Frem, på udebane, 2-6 til Børkop. – Pernille Wagner stod for den enlige sejr ved at vinde sin kamp med et så godt snit som 10,63. – Kurt Toft, Laila Kristensen og Henriette Wagner tabte deres kampe.

 

OLD BOYS keglebillard

HOLDENE 1 og 6 spillede lokalopgør, der sikkert nok endte meget retfærdigt med uafgjort 4-4. For HOLD 1 vandt Leif Jensen og Kaj Bjørkquist, mens Hanne og Knud Wagner tabte deres kampe, og for HOLD 6 vandt John Bjørkquist og Peder Sørensen, mens Knud Boysen og Knud Nissen begge indkasserede et nederlag.

Hold 2 spillede, på hjemmebane, uafgjort mod gæsterne fra Østjydsk BK. Leif Jensen og Knud Nissen vandt snit på henholdsvis 20,14 og 13,67. – Leif Buch og Henning Poulsen tabte deres kampe.

HOLD 4 spillede, på hjemmebane, uafgjort 4-4 mod Givskud BK. – Paul Mailand og Kurt Toft vandt med snit på henholdsvis 8,26 og 8,06,mens Harry Dahl og Laila Kristensen tabte deres kampe.

HOLD 5 vandt 8-0, på udebane mod Børkop,  og de glade vindere var: - Ole Jensen, Kurt Toft, Benno Juhl og Laila Kristensen.

 

2 mands hold – keglebillard

HOLDENE 1 og 3 spillede lokalopgør, og opgøret endte uafgjort 2-2. For HOLD 1 vant Ole Jensen, mens Kurt Toft tabte sin kamp, og for HOLD 3 vandt Laila Kristensen, mens Carl Hollender tabte.

HOLD 2 ved Bjarne Bentsen og Ole Sorth spillede, på hjemmebane, uafgjort 2-2 mod Fredericia BK. Ole Sorth vandt sin kamp, mens Bjarne Bentsen måtte indkassere et nederlag.

OLD BOYS keglebillard – 2 mands hold

Her tabte BK Frem 2 ved Kurt Toft og Laila Kristensen, 0-2, på udebane til BK Nyborg.

Indsendt 13. december 2018 af Harry Dahl – 21 72 90 50

   

Login  

   

Lokal TV  

Ksport top1
Canal6000
Billard TV
   
© Billardklubben Frem